Валерія Прущак – про юридичну кар’єру за кордоном, допомогу українцям в ЄС та можливості для українського бізнесу в Австрії
Юристка, адвокатка, кандидатка юридичних наук, авторка інтенсиву з легалізації власної справи в ЄС “Business.START” Валерія Прущак – розповіла редакції THE ICONua про юридичну карʼєру за кордоном, можливості для українців в Австрії та реалії легалізації власної справи в цій країні.
Також Валерія регулярно ділиться в соціальних мережах юридичними новинами, порадами, законами та правилами для українців, що перебувають за кордоном, чим допомагає нашим громадянам розібратись із складнощами перебування в різних країнах ЄС через незнання законів, правил, мовний барʼєр.
– Валерія, Ви – українська юристка, адвокатка, як Вам вдалось продовжувати свою діяльність за кордоном? Адже без освіти ЄС працювати в юридичній сфері майже неможливо
Я завжди живу за правилом «хто бажає – шукає можливості, хто не бажає – причини». Ви маєте рацію, для того, щоб працювати адвокатом, нотаріусом необхідна, звісно, європейська освіта або нострифікація українського диплому, а це майже 4-річне перенавчання заново. Ну і, звісно, знання мови країни перебування.
З початком повномасштабного вторгнення не планувалось, що ми поїдемо за кордон. Але, коли ситуація загострювалась, було прийнято рішення – разом із дітьми поїхати до Австрії. Кілька місяців не могла працювати, намагалась морально «відійти від подій», вирішувала побутові питання. І в цей час звернула увагу, як важко нашим громадянам, що вимушено скитались по різним країнам, розібратись із правилами, законами, різними структурами. Скільки виникає питань, проблем – в кожній структурі тебе відправляють в іншу, з іншої – в наступну, а ще постійні терміни (призначення зустрічі на певний час), і на вирішення питання витрачається так багато і часу, і нервів.
І вирішила, що не можу стояти осторонь, що моя задача – допомогти людям розібратись із цими питаннями, вирішила, що мої знання і досвід можуть стати корисними для українців за кордоном у ці складні для нас часи. Адже, якщо мені як юристу – не просто, як же складно моїм співгромадянам. Так зʼявилась ідея мого блогу для українців за кордоном.
Далі я встановлювала контакти з місцевими адвокатами, юристами з метою вирішення проблем, з якими звертались люди – намагалась налагодити роботу, пропонувати власні послуги і довести, що разом ми можемо допомогти українцям із вирішенням юридичних питань. Як кажуть «стукайте у двері, і вам відчинять» – це було про мій шлях пошуку в Австрії.
– Як Ви працюєте в Австрії, що найскладніше в роботі? І чи відрізняється робота в цій країні від роботи в Україні?
На сьогоднішній день, я офіційно працевлаштована як асистент австрійського юриста з міграційних питань і бізнесу, з якою ми допомагаємо українцям відкривати бізнеси в Австрії, легалізовувати українцям власну діяльність в цій країні. Проводимо офлайн консультації в офісі у Відні, для людей із інших міст проводимо онлайн і в принципі працюємо по всій території Австрії, допомагаємо швидко вчинити нотаріальні дії (наприклад, оформити довіреність на продаж майна та ін) в Австрії та Німеччині, і, звісно, я продовжую супроводжувати судові справи в Україні.
Чи відрізняється робота? Відрізняється дуже сильно! Ми звикли, що в Україні все можна вирішити «по дзвінку», в ту ж хвилину. В Австрії все дуже довго, чекати відповідь можна тижнями і це норма, хоча і незрозуміла нашим клієнтам. Тому, ми дуже намагаємось надати українцям в Австрії український сервіс з точки зору юридичного супроводу, наскільки це можливо в комунікації із місцевими структурами.
– Розкажіть детальніше про можливості щодо бізнесу в Австрії?
Вважаю, що наразі Австрія дає унікальні можливості для українців.
По-перше, це одна із країн, що має статус нейтралітету, стабільну економіку, вищий рівень безпеки. По-друге, разом із тимчасовим захистом, який отримують українці (варто зазначити, видається на відміну від інших країн дуже швидко, протягом 7-10 днів), Австрія пішла далі – надала українцям РІВНІ можливості в доступі до ринку праці із австрійцями. Тобто, при прийомі на роботу вже навіть не потрібний спеціальний дозвіл, як було раніше. По-третє, до подій 2022 року, аби зареєструвати підприємницьку діяльність або відкрити компанію, потрібно було спочатку отримати посвідку на проживання, мати доступ до ринку праці, а вже після думати про бізнес. Тобто, спочатку, пройти складну і довготривалу процедуру. Тоді як зараз, українці, що мають тимчасовий захист в Австрії, можуть реєструвати свою діяльність у будь-якій організаційно-правовій формі.
Багато хто думає, що бізнес в Австрії – це дуже складно, майже неможливо, і дорого. Але це не зовсім так. У цій країні є багато нерегульованих видів діяльності, для яких передбачений нескладний процес реєстрації. Або для відкриття компанії потрібний мінімальний статутний капітал, але мало хто знає, що можна застосувати установчу пільгу. Плюс є багато різних грантових програм для малого, середнього бізнесу.
Головне, займатись власною справою і вести бізнес легально, адже це країна законів – і здійснення діяльності не в рамках закону має дуже великі наслідки.
– Ви створили власний інтенсив з легалізації, що це за проект?
Я пишаюсь цим проектом, тому що він унікальний і аналогів йому немає в жодній країні світу.
«Business.START» – це простий, але ґрунтовний, структурований і ефективний інструмент, завдяки якому людина може дізнатись як легалізувати власну діяльність в Австрії, що для цього знадобиться, матиме повну уяву про всі аспекти бізнесу в Австрії: порядок реєстрації, ліцензування, податкова система, соціальне страхування, навіть про гранти для бізнесу і державне фінансування, а головне – зможе вже на наступний день самостійно почати процес легалізації власної діяльності. До цього проекту я залучила австрійського юриста з релокації бізнесу, податкового консультанта, податкового юриста щодо подвійного оподаткування.
Цей інтенсив пройшло вже більше 100 людей за 2 потоки. Скоро планується старт доопрацьованого 3 потоку, в якому крім експертів із заснування бізнесу та податкового права, додатково будуть залучені спікери із захисту прав інтелектуальної власної в ЄС, з питань експорту/імпорту з країнами ЄС.
– Що Вам подобається у Вашій роботі?
Все, все на 100%. Я люблю працювати із людьми, люблю консультувати самостійно, люблю відкривати очі на такий, здається, складний юридичний світ іноземної країни. Я є ніби таким мостиком між українцями і австрійською складною системою, адже з одного боку, розумію наших українців, потреби і запити, а з другого – специфіку австрійського законодавства, можу доступною мовою пояснити складні речі, які не пояснять місцеві юристи на німецькій і навіть на англійській мові. Плюс, не забувайте, про різницю в менталітетах. Тому, я дуже відчуваю потребу у моїх знаннях, досвіді і можливостях в цій країні для українців. Також, обожнюю створювати нові проекти, обожнюю вести блог і намагаюсь завжди доступно відповісти всім на запитання, бо розумію, як потрібна людям допомога або навіть просто підтримка.
– У Вас велика команда?
Моя команда переважно в Україні: моя помічниця в Україні, адвокати, з якими я супроводжую як адвокат справи, теж в Україні. Багатьох спеціалістів залучаємо на проекти теж дистанційно з України, адже у нас найкращі спеціалісти у всіх сферах, з яких ми працюємо. Зараз всьому світу дуже пощастило, що такі люди знаходяться, працюють, започатковують бізнес в різних країнах. В Австрії я сама і працюю з командою своєї партнерки.
– Ви допомагали ЗСУ через консультації, розкажіть як це відбувалось?
Так, в мене і досі залишається така опція як консультації за донат на ЗСУ. Вона створена для тих, хто не може дозволити собі консультацію, але потребує допомоги. Це експрес-консультація, умовою проведення якої є скрін з довільною сумою на потреби нашої армії. Таким чином, людина отримує відповідь на свій запит, і в одночас ми допомагаємо нашій країні. За час ведення блогу, з консультацій, ми з клієнтами задонатили більше ніж 70 000 грн.
– Що робить Вас щасливою?
Щасливою мене роблять люди. В першу чергу, це моя сімʼя, чоловік і діти. Моя родина підтримує мене у всіх ініціативах, у роботі – це надзвичайно важливо відчувати і дає дуже багато сил рухатись далі.
По-друге – моя робота і моя місія. Я щиро прагну допомогти нашим співгромадянам, дати їм інформацію, яку самостійно вони будуть шукати дуже довго. «Хто володіє інформацією, той володіє світом». Тому, я щиро ділюсь інформацією в блозі, з клієнтами, в проектах. Щоб українці розуміли, що вони не самі в чужій країні, що у них є співвітчизник, до якого можна звернутись.
По-третє, маленькі щоденні радощі. Ми вже знаємо, що марно планувати щось задовго, в один день може все перевернутись з ніг на голову, тому я намагаюсь жити сьогодні і зараз, не плануючи наперед, думати кожного дня про те, що мене робить щасливою тут і в цю хвилину, дякувати за можливості зараз, щиро дякувати за цей етап мого життя.