Fashion

Капсульна колекція 91LAB x RITO Group натхненна творами Марії Примаченко

Ідея об’єднати моду та мистецтво – не нова, але втілення  творів найвідомішої народної художниці Маріі Примаченко в трикотажних речах бренду 91LAB (RITO Group) має на меті привернути увагу до української культури, яка потерпає від рашистської навали, і вкотре нагадати, що Україна сьогодні — а в авангарді нового світового порядку.

Тригером для створення капсульної колекції 91lab активне посилання- https://www.91labknitwear.com/  натхненної творчістю Марії Примаченко, стало руйнування російськими військами Іванківського історико-краєзнавчого музею,  в якому зберігалися роботи видатної української художниці ХХ століття. «У ці дні в мені вирував внутрішній протест: загарбники не мають права чіпати ні наших людей, ні нашу історію: те, що наше, не належить більше нікому. І мені захотілося зробити колекцію за творами Марії Примаченко, щоб продовжити, посилити, проявити і прокричати: не чіпайте, це наше», — розповідає про народження ідеї дизайнерка Альона Пікуль.

На початку березня дизайнерка зробила перші ескізи колекції. Після знайомства із правнучкою художниці, засновницею Благодійного фонду «Творча спадщина родини Марії Примаченко» Анастасією Примаченко ескізи трохи скоригували: для колекції взяли не лише найвідоміші твори Марія Овксентіївни як «Звір» , «Опудало» (цього року картина представлена в кураторській виставці «Молоко снів» 59-ї Венеційської бієнале сучасного мистецтва), а й роботи з родинної колекції, які раніше не експонувалися — аби показати різні грані творчості(активне посилання на папку на гугл-диску) великої наївістки.

Твори Марії Примаченко ми впізнаємо завдяки яскравим кольорам, авторським декоративним елементам, химерним звірам і птахам. Через те, що дизайнерка бренду  Альона Пікуль хотіла задіяти в колекції якомога більше зображень, а також показати написи Марії Овксентіївни на звороті картин, з’явилася ідея поєднати героїв кількох робіт і  написи до них на одному полотні — ніби створити Маріїн скетчбук. До того ж, дизайнерка перевела їх із кольорового живопису в чорно-білу графіку. Білі та чорні худі й кардигани — фронтмени цієї колекції.

Вперше бренд експериментує із новою для себе, але старою українською технологією — вибійкою. Футболки в капсулі виконані не промисловим способом принтування, а крафтовим  — за допомогою спеціальної дерев’яної форми, зробленої народним  майстром із Полтави Володимиром Маркар’яном, олійних фарб, і методу ручного відтиску. Ця технологія підкреслює як унікальність кожного художнього твору Марії Примаченко, так і унікальність кожного виробу з капсульної колекції 91Lab. Крім футболок, етикетки до колекції також зроблені способом вибійки із набризком найхарактерніших кольорів Марії — жовтого, зеленого, червоного.

Капсульна колекція,  натхненна творами Марії Примаченко, складається з об’ємних комфортних речей — кардиган, худі, сукня, пальто. До аксесуарної лінійки колекції входять хустки, балаклави, розібрані жилети з капюшоном,  шарфи-палантини і шкарпетки.

Частина прибутку від продажу колекції бренд перераховуватиме на будівництво арт-резиденції і музею Марії Примаченко в  її рідному селі Болотня на Київщині (архітектурний проект Yakusha Studio), яке ініціює Maria Prymachenko Family Foundation (посилання на сайт), що опікується популяризацією, охороною та захистом мистецтва Марії Примаченко.

Обличчя колекції — професійна модель Аліна Гончарук  і правнучка художниці Анастасія Примаченко. У зйомці (посилання на папку) були використані автентичні речі з родинної колекції

Instagram 91 LAB:

https://instagram.com/91lab_official?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Instagram RITO:

https://instagram.com/rito_knits?igshid=YmMyMTA2M2Y=