Life style

Скажи “паляниця!” Символ української гостинності і пароль, за яким визначають своїх і чужих.

У Києві відкрили 38-му бронзову мініскульптурку проєкту “Шукай!”, присвячену паляниці. Вона встановлена за адресою вул. Набережно-Хрещатицька, 1 на фасаді готелю “Fairmont Grand Hotel Kyiv”.

Через фонетичні особливості слово “паляниця” важко вимовляти окупантам. У російській мові звук “Ц” завжди твердий, а звука “И” взагалі немає. Коли ворог вторгся на Київщину і до столиці проривалися диверсійні групи, українці питали підозрілих людей: скажи “паляниця”! У росіян виходило вимовити щось подібне до “поляніца”.

Пропагандисти на російському телебаченні пояснювали, що слово “поляніца” перекладається як “клубніка.” Тож наш унікальний пароль став ще й мемом, який висміює недолугість рашистської пропаганди.

“Попри меми ми вирішили серйозно підійти до створення цієї мініскульптурки. Радилися з етнографами стосовно самої форми паляниці. Нам допомогли підібрати орнамент рушника, притаманний саме для Київщини. І цікаво було нагадати, що таке паляниця. Я нещодавно зустріла двох людей, які думали, що це просто набір звуків, який важко вимовити окупантам,” – розповіла Юлія Бевзенко, авторка проєкту “Шукай!”

З етнографічної точки зору вибір кодового слова зовсім не випадковий. Гостей зустрічали з паляницею на рушнику. Рушник – це дорога і водночас межа, яка розділяє своїх і чужих. Чужий просто так не увійде до хати. А паляниця була своєрідною перепусткою.

Прикмета скульптурки: “Торкнись мене і скажи: «Паляниця!».

Меценат –  міжнародна логістична компанія DB Schenker.

“Ми дуже раді, що проєкт не зупинився через воєнні дії в країні. Це означає, що українська культура розвивається. Слово “паляниця” зараз знають у всьому світі. І завдяки нашій скульптурці люди зможуть дізнатися про її значення як древнього українського символа,” – зазначила Катерина Бобошко, керівниця відділу продажів компанії DB Schenker.

Бронзова паляниця поповнила серію мініскульптурок “Шукай”, присвячених символам Києва. Їх наразі вже 38: Котлета по-київськи, Київський каштан, Серце Амосова, Гривна, одразу 5 мініатюр, що розповідають історії меценатів Києва. Після повномасштабного вторгнення була встановлена скульптурка Привида Києва.

You may also like

Comments are closed.

More in:Life style